סכנה – גז ראדון במרתפים

adminמידע שימושי0 תגובות

גז ראדון - מומלץ לבצע בדיקה במרתפים

 

ראדון הוא שמו של גז הנוצר מתוך התפרקות רדיואקטיבית של היסודות הכימיים אוראניום וראדיום. יסודות אלו קיימים בחומרי בנייה כמו מלט, בטון, קרמיקה ואחרים. הראדון עולה מהקרקע, חודר דרך נקבים בקיר וברצפה ומתפזר באוויר. בכל מבנה קיים ריכוז מסוים של ראדון, וגם באוויר הפתוח. אך הסכנה העיקרית היא בעיקר גז ראדון במרתפים ובקומות קרקע, משום שבמפגש עם אוויר הגז נישא ברוח ומתפזר, ואילו במקומות הנמוכים הוא מצטבר.

איך מזהים?

לראדון אין טעם, ריח או צבע שיקלו את מלאכת הזיהוי שלו, ולא ניתן להבחין בו אלא באמצעות עזרים מיוחדים. בישראל אין תקנות לגבי בדיקה שנתית של גז ראדון, אולם החוק מחייב בדיקה בעת בניה חדשה או בעת שיפוץ מבנה קיים. אף על פי שאין הדבר מעוגן בחוק, המשרד להגנת הסביבה ממליץ לבצע בדיקה אחת לשלוש שנים במוסדות חינוך ובמבנים ציבוריים כגון בתי ספר וגני ילדים, הצמודים לרוב לקרקע. בבתים פרטיים עיקר הצורך הוא לבצע בדיקת גז ראדון במרתפים ובדירות קרקע, וההמלצה של המשרד להגנת הסביבה היא לעשות זאת אחת לחמש שנים.

 

מהן הסכנות?

הסכנה המרכזית הנגרמת מחשיפה ממושכת לריכוז גבוה של גז ראדון היא עלייה בתחלואה בסרטן, בדגש על סרטן הריאות. כשחלקיקי הראדון מתפרקים, הם נצמדים לחלקיקי אבק למשך מספר ימים, וכך עלולים להגיע למערכת הנשימה ולגרום לשיבושים בצופן הגנטי של תאי רקמה זעירים. שיבושים אלו עלולים להתפתח למחלה הממארת.

מייחסים לגז הראדון אחריות לכ-80 עד 100 מקרי סרטן ריאות בשנה, כעשרה אחוז מכלל מקרי סרטן הריאות בישראל. עם זאת, התוצאות של חשיפה ממושכת לגז ראדון אינן מידיות, ולכן קשה להעריך במדויק את המספרים. כמו עם רוב סכנות התחלואה, ילדים ותינוקות הם הקבוצה הפגיעה ביותר, משום שגופם מצוי בהתפתחות.

איך מתגוננים?

ראשית, חשוב לבצע את הבדיקות האמורות כמומלץ. המשרד להגנת הסביבה קבע ריכוז גז ראדון ברמה של 200 בקרל כרמה המחייבת נקיטת פעולות. חשוב לבצע את הבדיקה בכל חדר בנפרד ולא להסתפק בבדיקה כללית במרכז הבית, משום שבחללים שונים רמת ריכוז הראדון עלולה שלא להיות זהה. הדברים אמורים בעיקר לגבי בדיקת גז ראדון במרתפים ובבתים צמודי קרקע.

כדי להימנע מחשיפה לריכוז גבוה של גז ראדון, יש להקפיד שלא לשהות בחללים סגורים ותת קרקעיים שבהם נמצאים שאריות חומרי בניין, סדקים בקירות או פתחים לאדמה. כדאי לתקן מפגעים מעין אלו במידת האפשר. כמו כן, רצוי לאוורר חללים כאלה בתדירות גבוהה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *