הידיעה על חומר כזה או אחר שמסוכן עבורנו או גורם לסרטן מופיעה חדשות לבקרים וגורמת לנו לחשוב מחדש על מוצרים שעד אותו רגע נראו תמימים למדי עבורנו. במקרים מסויימים אותן ידיעות מתגלות כנכונות ואנו מפסיקים לצרוך או להשתמש במוצרים הנ"ל, אך לעיתים רבות מחקר קטן יכול לצאת מפרופורציות ולגרום לנו להחרים מוצר כלשהו ללא סיבה. לעיתים מחקרים מצהירים כי צריכה של מוצר כלשהו בכמויות גדולות מדי היא שיכולה לגרום לסכנה אך אנו בוחרים שלא לגעת במוצר הזה כלל, למרות שאין צורך בהמנעות הזו. לאחרונה עלו תהיות לגבי הסכנות הקיימות בשימוש בנורות לד, כאשר כותרות צעקניות מכריזות כי נורות לד יכולות לגרום לסרטן. האם כך הדבר? התשובה היא – לא!

אז מה פשר המחקרים?

המחקר הראשוני צץ בעיתוי מעניין – בדיוק כאשר ועדת הגנת הסביבה של הכנסת הייתה עתידה להתכנס בכדי להצביע על הצעת חוק שקובעת כי כל מוסדות הציבור יחליפו את התאורה הקיימת בהם בתאורת לד חסכונית. לפני התכנסות הועדה, חוקר מאוניברסיטת חיפה הציף את המחקר וגרם לעיכוב ולשאילת שאלות. הנחת היסוד של אותם מחקרים היא שקרינת ה-UV הנפלטת ממנורת לד יכולה לגרום לסרטן העור וכי חשיפה לאור הכחול באורכי הגל המסוימים הנפלטים מן המנורה מסוכנת. עוד נטען כי אור כחול כזה יכול לגרום לירידה בהפרשת המלטונין הטבעי של הגוף מה שיכול לגרום לקשיי שינה.

הפרכת הטענה

כאשר מתעמקים מעט יותר בתיאוריה מגלים כמה עובדות מעניינות. ראשית, לא רק תאורת לד פולטת את אורכי הגל הללו, אלא גם נורות ליבון רגילות. שנית מגלים כי מרחק של 30 סנטימטרים בלבד מן המנורה מנטרל לחלוטין את השפעת קרני UV – מרחק סביר בהחלט, כאשר רובנו שומרים על מרחק כפול ומכופל מכל מנורת לד בסביבתנו. עובדה נוספת מוכיחה כי למעשה בני האדם זקוקים לחשיפה מסויימת לאור כחול, והיא חיונית לנו על מנת שנוכל לתפקד באופן תקין, כמו גם אחראית על תפקוד מטבולי ועל השעון הביולוגי. בעבר חשיפה זו הייתה מתקבלת על ידי אור השמש, אך מכיוון שכיום אנו מבלים את רוב זממנו דווקא במשרד ולא בחוץ, מנורת לד פשוטה הנמצאת בחלל העבודה יכולה למלא לנו את החוסרים הללו.

ומה אומר משרד הבריאות?

כמובן שלאחר שעלו הטענות הללו, נכנס משרד הבריאות לתמונה וחקר את הנושא לעומק על מנת לשמור על בטיחותנו במידה המירבית. לאחר מחקר הצהיר משרד הבריאות כי בשעה זו אין כל הוכחות המעידות על קשר בין תאורת לד להשפעה שלילית על בריאות האדם ואין כל קשר סיבתי שנמצא בין תאורה לד לתחלואה בסרטן. המשרד מדגיש כי הדבר תקף למבנים, מוסדות ובתים פרטיים כאחד וחוזר על עמדתו המקורית כי אין כל הצדקה להגביל את השימוש בתאורה זו.