מה זה חשמל מזוהם? ואיך זה משפיע על חיינו?

adminמידע שימושי0 תגובות

חשמל מזוהם הנפלט ממכשירי החשמל שבסביבתנו

על זיהום חשמלי שמעת? כשאומרים זיהום או קרינה רובנו חושבים על זיהום ממכוניות, אנטנות אך איננו יודעים שחשמל מזוהם וקרינה נמצאים אצלנו בבית, נפלטים ממכשירי החשמל ומקווי החשמל הביתיים יום-יום, לילה-לילה.

חשמל מזוהם או זיהום חשמלי הוא כח חשמלי "טפילי" – שאינו רצוי הנוצר ומועבר דרך מערכת אספקת החשמל, קווי המתח ובעיקר דרך מוצרי החשמל הביתיים. חשמל מזוהם מצטרף לשורת נושאים חשובים כגון: איכות מים, שפכים ביתיים,שפכים תעשייתיים, איכות האוויר, רעש בטיחות קרינה ורדיואקטיביות בסביבה, טוקסיקולוגיה סביבתית, אפידמיולוגיה סביבתית, גהות תעסוקתית.

חשמל מזוהם הוא חשמל או יותר נכון תוצר תוואי של חשמל באיכות נמוכה והוא למעשה שילוב הנוצר בעיקר על ידי מכשירים אלקטרוניים ועל ידי עומסים בלתי ליניאריים. התדרים הגבוהים של חשמל מזוהם נוצרים על ידי התפרעות מתקפים בזרם החשמל. בתהליך הנקרא צימוד קיבולי עוברת אנרגיה זו אל הגוף האנושי מתוך רשת החשמל שבקיר. השפעתה של טכנולוגיה חדשה זו נקראת "מזהם שנוכח בכל מקום – זיהום חשמלי". משמעות הדבר היא שתדרים גבוהים יחסית סביב תדר רשת החשמל, מקיפים אותנו תמיד, כל אימת שאנו נכנסים או שוהים במבנה כלשהוא.

חשמל מזוהם, המאופיין בתדירויות גבוהות של חשמל, נוטים לייחס להשפעות שליליות על גופנו, כגון: מיגרנות,הפרעות שינה, דיכאונות, כאבי שרירים ופרקים, התקפים והחמרה של מחלות שונות, לחץ דם גבוה ועוד מכאובים שונים.מדובר במחלות בהן יש הפרעה במעבר האותות החשמליים מהעצבים לשרירים.
ראיות מדעיות חדשות מגלות ש"ערפיח" בלתי נראה הנוצר על ידי החשמל ומוצריו שמניע את הציוויליזציה שלנו גורם לסרטן, גורם להפלות טבעיות, כאבי ראש , סכרת ועוד. במילים אחרות אלרגיות חמורות המשויכות לחיים המודרניים.

השפעות על התהליך החינוכי

במחקר שנערך על ידי המהנדס דייב סטטצר בשנת 2007 בתיכון אקווינס וויסקונסין (בקובץ המצורף) עלו הנתונים הבאים:

  • ציוד חשמלי ,אלקטרוני יוצר סביבה חשמלית הגורמת לרגישות יתר לחשמל והפרעות נאורולוגיות.
  • זיהום חשמלי מזיק לתהליך החינוכי.
  • מחקרים הראו שזיהום חשמלי גורם להתנהגות פרועה המיוחסת לרוב להפרעת קשב וריכוז.

נתונים אלה מעידים על כך שחשמל באיכות נמוכה – חשמל מזוהם – משפיע לרעה על חינוך התלמידים. מצב זה עלול להתדרדר ככל שאנו מקדמים את השימוש במחשבים בכיתות הלימוד, וככל שגובר השימוש בטכנולוגיות מחשוב ותקשורת אלחוטיות WIFI, טכנולוגיות אשר פולטות קרינה בתדרי רדיו.

תופעות נירולוגיות שונות בתוך סביבות עבודה, מגורים, בתי ספר וגני ילדים כמו תשישות ,חוסר אוויר, צריבות בעיניים כאבי ראש ועוד- את כולם אפשר לייחס לגורם של נוכחות חשמל מזוהם.
עקרון הזהירות המונעת מחייב נקיטת פעולות להפחתה של רמת החשיפה לקרינה ככל שניתן.
כיום יש לנו היום את הכלים הנחוצים לאיתור ובדיקה כמותית (באמצעות מד מיוחד), זיהוי ופתרון של מפגע סביבתי כמו חשמל מזוהם המסכן את בריאות האדם ופוגע באיכות החיים.

כיצד ניתן למנוע זיהום חשמלי?

ראשית יש לבצע בדיקה של ערכי ה "זיהום החשמלי" בסביבה הדרושה. לאחר מכן ניתן להפחית רמות גבוהות של ערכים אלו באמצעות מסנני אלקטרו גארד ולנטרל את הזיהום החשמלי בבית ובעבודה ולהפחית באופן משמעותי תהליכים דלקתיים. מסנן האלקטרו גארד מסייע בהגנה על מערכות הגוף: כלי הדם, עצבים, החיסון והעיכול.
המסננים מאושרים ע"י מכון התקנים הישראלי ועומדים בתקנים המחמירים של האיחוד האירופאי לאיכות, בטיחות ואמינות.

להלן חומר נוסף ומקורות עניין:

  • ד"ר יעל שטיין מבית הספר לבריאות הציבור מתארחת אצל פרופסור רפי קרסו
    ומסבירה אודות זיהום חשמלי והשפעותיו. <לחץ לצפייה בכתבה>
  • ד"ר עדיאל תל אורן התראיין  בתוכניתה של ריקי הראל ברשת א', בנושא טיהור רעלים.
    בין הדקות: 32:00-36:00 <לחץ להאזנה לתוכנית>
  • חומר נוסף ניתן למצוא באתר דולב 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *