10 טיפים חשובים בביצוע בדיקת קרינה

adminמידע שימושי1 Comment

טיפים חשובים בבדיקות קרינה
1. חובה לבצע בדיקת קרינה אך ורק ע"י בודק מוסמך המשרד להגנת הסביבה עם תעודת הסמכה בתוקף

חוק הקרינה הבלתי מייננת קובע כי לא יקים אדם מקור קרינה, לא יפעיל מקור קרינה ולא ייתן שירות למדידת קרינה,אלא אם כן בידו היתר הקמה, היתר הפעלה או היתר למתן שירות, לפי הענין, שנתן לו ממונה לפי הוראות חוק זה,ובהתאם לתנאיו.
לא ייתן ממונה היתר למתן שירות, אלא לאחר שהוכח להנחת דעתו כי מתקיימים כל אלה:
א. מבקש ההיתר הוא בעל הכשרה מקצועית כפי שקבע השר,ורשאי השר לקבוע לענין זה חובת עמידה בבחינות מקצועיות בנושאים ועל פי סדרים שיקבעו
ב. בידי מבקש ההיתר ציוד ואמצעים מתאימים למתן שירות למדידת קרינה, כפי שקבע השר.
בדגש מדידות הנדסה וייעוץ מקפידים על העסקת עובדים מוסמכים בלבד, בעלי היתרים בתוקף ורלוונטיים לתחום ההתעסקות, כמו כן אנו מקפידים על חידוש היתרי הצוות המקצועי בזמן. ההיתרים זמינים לצפייה לכל דורש

2. חובה לוודא כי הבודק הינו מוסמך בתחום התדירות אותו אתם רוצים לבדוק- תקשורת/חשמל וכו

לכל סוג של מקור קרינה נדרשת בדיקה שונה ומדידה באמצעות ציוד שונה. הבדיקה יכולה להתבצע הן בתחום רשת החשמל – ELF והן בתחום התקשורת –RF. גם בתחום התקשורת RF ישנם תחומי תדירות שונים:

 • תחום ה- AM.
 • תחום ה-FM
 • תחום תדרי טלוויזיה.
 • תחום תדרי הסלולר.
 • תחום תדרי Wi-Fi
 • תחום תדרי המיקרוגל.

ועוד תתי תחומים תדירות נוספים בשימוש.
לביצוע מדידת גז ראדון יש צורך בהיתר מיוחד.
לפיכך על הבודק להיות בטוח שביכולתו לבצע את הבדיקה הנכונה עם הציוד המותאם. עבודה שאינה ע"פ הנחיות המשרד להגנ"ס עלולה לגרום למתן חוות דעת לא נכונה והטעייה של הלקוח.
הצוות הטכני בחברתנו עובר הכשרות באופן מתמיד עם התייחסות אישית לכל תחום תדירות. כמו כן הצוות מיומן בביצוע הבדיקות לפי כל תחום תדירות עם כל המשתמע מכך (אופן הבדיקה, ציוד רלוונטי, משך הבדיקה, התייחסות לתקנים ועוד).

3. חובה לבדוק תוקף תעודת כיול ותקיפות של ציוד הבדיקה איתו משתמש הבודק

עפ"י חוק הקרינה הבלתי מייננת, יעניק המשרד להגנת הסביבה היתר לביצוע מדידות קרינה רק למי שמחזיק ברשותו ציוד ואמצעים מתאימים למתן שירות למדידת קרינה.
לכל תחום תדירות ציוד מתאים, יש לוודא תקינותו ודיוק התוצאות. על המכשירים לצורך ביצוע בדיקת קרינה לעבור כיול תקופתי במעבדה המוסמכת ע"פ פרסומי המשרד להגנת הסביבה.
מלבד שימוש בציוד בדיקת קרינה מותאם ומכוייל יש לדרוש מהבודק קרינה לוודא תקינות והתייחסות לערכים הדורשים התייחסות (גורם נירמול) בתעודת הכיול. המשמעות בדיקה תקינה לחלוטין עם סטייה אפסית בערכי המדידה. אי עבודה ע"פ הנחיות וכללים אלו נותן חוות דעת שאיננה נכונה כלל!!!
חשוב מאוד לשימוש בציוד מדידה תקני ומכוייל יש חשיבות עליונה במחיר הבדיקה, אין להתפתות למחיר בדיקה זול או להשתמש בציוד המושכר ע"י גורמים בשוק מאחר וספק אם אלו עומדים בקריטריונים הנדרשים מציוד בדיקה איכותי.
הציוד המגוון המשמש אותנו בדגש מדידות הנדסה וייעוץ לביצוע המדידות עומד בתקנים הגבוהים של ארה"ב, אירופה וישראל ומוכר כמדויק ואמין ביותר. ציוד זה עובר כיול תקופתי, כפי שמוכתב על-ידי המשרד להגנת הסביבה.

4. מומלץ לבדוק וותק וניסיון הבודק

ההבדל בין חוות דעת של בודק קרינה או יועץ קרינה חסר ניסיון לאחד כזה שהינו בעל ניסיון יכול להיות משמעותי ביותר עבור הלקוח. ההבדלים בחוסר ניסיון יכולים להביא את הלקוח לקבל החלטות לא נכונות החל מביצוע מיגון נגד קרינה לא לצורך בעלות של כמה אלפי שקלים ועד החלטה מהותית יותר כמו רכישה/מכירה של דירה.
בודק מוסמך עם ניסיון יכול להגיע בד"כ בוודאות די טובה לגורם הקורן ובכך לסייע בידי הלקוח לקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבורו. בודק קרינה מוסמך בעל ניסיון אשר מחוייב לכללי האתיקה המקצועיית יתן את ממצאי הבדקי הנכונים ביותר והמדוייקים ביותר.
חברת דגש מדידות, הנדסה וייעוץ בע"מ מעסיקה הון אנושי מקצועי ומיומן ביותר. צוות הבודקים והמהנדסים בחברה כולל את המהנדסים מהמנוסים והבכירים בישראל בתחום התקשורת והחשמל עם הבנה מעמיקה בכל הקשור בקרינה בלתי מייננת.
כולם מוסמכי המשרד להגנת הסביבה. מהנדסי החברה משמשים מרצים ובוחנים בוועדה להסמכת בודקים במשרד להגנת הסביבה ובמכון התקנים.
החברה מקיימת מפגשים משותפים עם כלל העובדים לצורך למידה וניתוח מצבים בהם נתקלו העובדים.
חשוב ביותר – לניסיון הבודק קרינה ישנה חשיבות עליונה בממצאי הבדיקה והדו"ח הסופי שיוגש ללקוח. לא מומלץ להתפתות לביצוע הבדיקה ע"י גורמים חסרי ניסיון כאשר המניע הוא המחיר הזול.

5. מומלץ לפנות לגורמים שהינם בעלי תעודת הסמכה ISO

תקניISO  הם סדרת תקני איכות בינלאומיים המוגדרים על ידי ארגון התקינה הבינלאומי.
הסמכה לתקן איכות אינה "ניתנת לרכישה" וחובת הוכחת האיכות חלה באופן מתמיד על הארגון המבקש ובתחום המבוקש.
עמידה בתקני האיכות מחייבת את האירגון להוכיח באופן רציף כי הוא פועל ע"פ הנהלים אותם הוא קבע. בין היתר הנושאים : הדרכות עובדים, שביעות רצון לקוח, רכש, ביצוע סקרים פנימיים וסקרי הנהלה ועוד פרמטרים רבים.
כיום ממוצבת חברת דגש מדידות, הנדסה וייעוץ בע"מ בסטנדרט הגבוה ביותר בשוק הישראלי, בכל שלבי העבודה בתחום בדיקות הקרינה: הערכת סיכונים, ביצוע מדידות, ניתוח הממצאים והגשת דוחות הבדיקה. החברה מוסמכת בתקן האיכות ISO-9001:2008,חברה ב"אמנת השירות בישראל" והינה ספק מוכר של משרד הבטחון.
אנו רואים את שביעות רצון הלקוח כערך עליון ולפיכך מספקים בכל חלקי הארץ שירות מהיר, יעיל וחברותי.

6. מומלץ לא להתפתות לביצוע בדיקות זולות ו/או ביצוע הבדיקה ע"י שימוש במכשירים המושכרים ע"י חברות בשל חשש לתקלה במכשיר.
7. לאחר קבלת הדו"ח מהבודק – יש לוודא שהדו"ח כתוב בפורמט המשרד להגנת הסביבה.
8. בהזמנת מס' סוגי בדיקה ( לדוגמא RF ו- ELF ) אין לקבל 2 דוחות באותו מסמך – לכל סוג בדיקה יש לדרוש דו"ח בנפרד.
9. יש לדרוש מהבודק הסבר מדויק לממצאי הבדיקה.
10. במידה וישנם ממצאים הדורשים פתרון, כדי לבדוק באם ישנם מס' אפשרויות לפתרון הבעיה ומה נדרש בכל פתרון. לגבי בדיקה בתחום החשמל – מומלץ להשאיר פתרונות כמיגון כאופציה אחרונה ולאחר שנבדק הנושא היטב!

תגובה אחת על ““10 טיפים חשובים בביצוע בדיקת קרינה”

 1. יוחנן

  כל הכבוד על המאמר.

  איזה פתרונות נוספים מלבד מיגון ניתן ליישם במקרים של קרינה חריגה בתחום החשמל?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *