יועץ קרינה בלתי מיננת -מהו?

adminמידע שימושי0 תגובות

יועץ קרינה

יועץ קרינה הינו האדם האמון על נושא הקרינה הבלתי מיננת, בהיבט של בטיחות קרינה לאדם, ציוד וחומרים.
בשנים האחרונות המודעות לנושא הקרינה עלתה הן בקרב הציבור הרחב והן בקרב בעלי המקצוע/התפקידים השונים כגון אדריכלים, יועצי חשמל, יזמים, מנהלי פרויקטים, יועצים סביבתיים ועוד. יועץ קרינה הפך למיקצוע חובה בכל פרויקט!

תפקידו של יועץ קרינה הינו ללוות את הפרויקט לעיתים משלבים מוקדמים ביותר ע"מ לבצע סקר קרינה, כאשר התכנון הראשוני הינו בראשיתו ולעיתים שילובו של יועץ קרינה נעשה בשלבים מאוחרים יותר כאשר הפרויקט בשלבים סופיים ו/או אף הסתיים ונדרשת חוות דעתו.
תפקידו של יועץ קרינה ללוות את הפרויקט עד קבלת כל ההיתרים הדרושים ע"פ חוק הקרינה מול המשרד להגנת הסביבה/הרשות המקומית/בנייה ירוקה.

ליועץ קרינה שני נושאים עיקריים עליהם נידרש לחוות דעתו, הראשון מתייחס לנושא של קרינה הנובעת ממתקני שידור כגון רשתות סלולריות, מתקני בזק, שידורי רדיו, מכ"מים וכדומה. נושא שני הינו קרינה ממתקני חשמל.

כישורים נדרשים מיועץ קרינה

חובתו של יועץ קרינה תהיה הכשרה מתאימה לביצוע עבודתו. מומלץ כי יהיה לפחות בעל תואר ראשון בהנדסת חשמל תלוי בתחום עיסוקו. צריך שיהיו לו הכלים הטובים ביותר הדרושים בכדי לתת את חוות דעתו ובכלל זה כלים מתמטיים/פיזיקליים מיקצועיים יעודיים אשר יעודכנו מעת לעת, לדוגמא מפרט טכני של לוח חשמל מסוג מסויים, שנאי מדגם חדש, פס צבירה בעל תכונות יחודיות וכדומה. לכל הנושאים הללו ישנה השפעה מאוד חשובה בחוות הדעת אשר אמורה להיות מדוייקת ככל שניתן, תוך שימוש במקדמי ביטחון מקובלים וזאת ע"מ לתת ללקוח את חוות הדעת הנכונה ביותר ושתחסוך לו עלויות מיותרות שלא לצורך. יועץ קרינה חייב שיהיה בעל הסמכה של המשרד להגנת הסביבה ויפעל בהתאם לשיטות וההנחיות אותם המשרד מפרסם. ומעל הכל יועץ קרינה מחוייב לאתיקה מקצועית.

יועץ קרינה צריך שיהיה ניסיון רב בתחום בפרויקטים שונים ומגוונים, הן בפן המעשי והן בפן התאורטי ובשילוב של שניהם. במידת הצורך עליו להיוועץ בגורמים בעלי וותק וניסיון תואם/רב יותר. בשל אופי העבודה ובשל העובדה שמדובר לרוב בפרויקטים שעלותם גבוהה ביותר אסור כי יועץ הקרינה יקח על עצמו מתן חוות דעת שאין ביכולתו לעמוד בה וזו לא תהיה מדוייקת, תהיה חסרה או לא תתייחס לכלל הגורמים הדורשים התייחסות. יועץ קרינה אמור ליישם את עיקרון הזהירות המונעת בכל קבלת החלטה, תוך נקיטת הצעדים הדרושים .

למה מתייחס היועץ בעבודתו

ברוב הפרויקטים של בנייה לצורכי מגורים, מסחר, בנייני משרדים, מרכזים לוגיסטיים, בניה ירוקה, מוסדות חינוך ועוד, הדרישה תהיה לקבל את ההנחיות מיועץ קרינה בתחום של קרינה מתשתיות החשמל על כל היבטיו, החל מהשפעה של מקורות חיצוניים השייכים בד"כ לחברת חשמל, כגון קווי מתח הסמוכים למתחם הפרויקט (לכן ישנה חשיבות עליונה לסיור מקדים בפרויקט) ועד להשפעה של מתקני החשמל בתוך הפרויקט. מתקנים אלו כוללים את כלל מרכזי האנרגיה (שנאים הן פרטיים והן של חח"י), לוחות מתח גבוה, חדרי מיתוג, לוחות מתח נמוך ראשיים ומישניים, פירי כבלים וורטיקליים, תשתיות כבלים, לוחות חשמל מהותיים נוספים, צרכנים "כבדים" כגון צ'ילרים ועוד.

 

להלן סימולציה (חיזוי קרינה) המדמה התייחסות להשפעה של מקור קרינה הנמצא בעברו השני של הקיר – ע"ב תוכנית אדריכלית טרם איכלוס:
פתרון בעיות קרינה

 

 

 

 

 

 

כמובן שככל שייעוץ קרינה ישתלב מוקדם יותר בפרויקט, כך אפשרות השינויים בפרויקט תוך לקיחה בחשבון היבטים של בטיחות קרינה ועמידה בהמלצות המשרד להגנת הסביבה תהיה גמישה יותר ותוכל לסייע ולהוזיל משמעותית עלויות עתידיות.
בד"כ השינויים המתבקשים יהיו תוך שיתוף פעולה משולש של יועץ הקרינה מול האדריכל ויועץ החשמל.

עם קבלת החומר הראשוני יועץ הקרינה יתייחס למקומות הרלוונטיים תוך מתן דגש על אזורים בעלי אופי של שהייה ברציפות של אנשים הנמצאים בסמיכות למתקני החשמל וכמובן לתוואי של תשתיות החשמל במבנה. במידה וניתן יהיה בשלב זה לבצע שינויים במיקומים, תשתיות, סוגים, דגמים וכדומה, הנ"ל כפי שצויין יחסוך עלויות רבות בשלבים מתקדמים, כגון שימוש במיגון קרינה. ישנם לא מעט מיקרים שתכנון נכון אף יבטל את הצורך במיגון.

חוות דעת סופית של היועץ

בסופו של דבר מטרת חוות הדעת הינה למפות את האזורים הבעיתיים וכאלו שעלולים להוות בעיית קרינה בעתיד. לאחר ביצוע המיפוי תוך התייחסות להגדרת אזורי האיכלוס, המסקנות יגובשו בשיתוף הלקוח באם נידרש שינוי ארגוני (כמו שינוי ייעוד חדר, הרחקה של מקומות ישיבה, החלפה בין פירים) , שינויים נוספים כגון החלפת סוג כבלים, שינוי מיקום לוחות חשמל ובמידת הצורך אף כתיבת מיפרט מיגון נגד קרינה.
היעד הסופי של עבודת היועץ קרינה, יבדק בזמן ביצוע בדיקות קרינה מעשיות ע"פ הנחיות המשרד להגנת הסביבה,לאחר חישמול ואיכלוס המבנה, כאשר אופי איכלוס המקום הינו גורם קריטי וחשוב ביותר בבואו לבחון את מידת העמידה ביעדים שהוגדרו.

סיכום

לסיכום – סוף מעשה במחשבה תחילה. העסקת יועץ קרינה מחוייבת בכל בפרויקט, בין אם המדובר ביישום חוק הקרינה ובין אם מדובר בבנייה ירוקה, או זהירות מונעת של יזם אחראי. יועץ קרינה באמצעות תיכנון נכון, כלים מתאימים וניסיון רב יסייע ביישום חוק הקרינה ויחסוך עלויות רבות….

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *