• 27 בדצמבר 2016 בשעה 14:46 #32733
    תגובה
    חגי

    אני גר בבנין ישן בו מתבצע פרויקט תמ"א 38, הוספת דירות.
    הקבלן רוצה להכניס את ארון החשמל לתוך הדירה. לטענתו זה התקן החדש וכך נוהגים בדירות חדשות. הוא רוצה למקם את הארון בכניסה לדירה קרוב מאד לסלון.
    אני חושש מהקרינה הנובעת מהארון.
    האם אני צודק ?

  • 28 בדצמבר 2016 בשעה 14:19 #32734
    תגובה
    אריק ארבל, מהנדס חשמל

    שלום חגי

    עפ"י תקנות החשמל (התקנת לוחות במתח עד 1000 וולט) סעיף 27, חובה להתקין לוחות חשמל דירתיים בתוך שטח הדירה. אני מבין שבמסגרת התמ"א מוחלפים הלוחות הקיימים, ולכן בכדי לעמוד בדרישות החוק, החשמלאי של הקבלן חייב להתקין את הלוח החדש בתוך הדירה.

    משיקולים של התרחקות משדות מגנטיים מומלץ שלא למקם עמדות לשהייה ממושכת בקרבת לוח החשמל (חזית וגב הלוח). עמדות לשהייה ממושכת הן: פינות ישיבה, מיטות עמדות עבודה וכדומה.

    המרחק המומלץ תלוי מאוד במבנה הלוח ובעוצמת הזרם החשמלי. ברוב המקרים, עבור לוח דירתי סטנדרטי עד 3x40A, הפועל באופן תקין, ובהנחה שאין בסביבה תשתיות נוספות, מרחק של 1 מ' יהווה מרחק מספק.

    על מנת להיות בטוחים ב-100%, מומלץ לבצע מדידה לאחר אכלוס הדירה.

    בהצלחה

מענה ל־הכנסת ארון חשמל לתוך הדירה.
פרטים: