כל מה שרציתם לדעת על קרינה מארון חשמל

adminמידע שימושי1 Comment

ארון חשמל - מומלץ לבדוק את רמת הקרינה הנפלטת

בחיי היומיום אנו חשופים באופן קבוע לקרינה. לרוב מדובר בקרינה הנחשבת לא מסוכנת כאשר היא מבוקרת ומפוקחת והמתקנים המפזרים אותה נחשבים תקינים. קרינה מארון חשמל מהווה כיום אחד הגורמים המשמעותיים ביותר לקרינה בסביבה הביתית, במשרדים ובמבנים. ככזו, קרינה מארון חשמל דורשת ניטור ובקרה. על מנת להישמר מפני קרינה מיותרת מצד אחד, ולא לפתח חרדות שלא לצורך מן הצד השני, ריכזנו עבורכם את המידע החשוב בנוגע לאותה קרינה חשמלית.

סוגי הקרינה האלקטרומגנטית

הקרינה המופצת מארון החשמל היא קרינה אלקטרומגנטית. ישנם שני סוגי קרינה אלקטרומגנטית אשר רלוונטיים ביותר לסביבת המגורים:

 1. הראשונה היא קרינת ה- RF – קרינת גלי רדיו, המוכרת גם כקרינה סלולרית. מקורותיה העיקריים אנטנות סלולריות, מיקרוגלים, תנורים, Wi-Fi וכן טלפונים אלחוטיים וסלולריים.
 2. השנייה, היא קרינת ה-ELF  – קרינה שהיא תוצר של שדות מגנטיים ונפלטת בעיקר מקווי מתח גבוה, גנרטורים, מערכות חשמליות שונות ומכשירי חשמל ובפרט ובמיוחד, ארונות חשמל.

מדוע יש קרינה מארון חשמל?

ישנם גדלים וסוגים שונים של ארונות חשמל. כולם כוללים לוחות חשמל אשר נועדו לשמש מנגנון ויסות ובקרה על האנרגיה החשמלית שבה נעשה שימוש בבית או בבניין. מרכיב מרכזי בכל ארון חשמל הוא מערכות ההגנות שבו. אלה כוללות מנגנוני הגנה מפני קצרים חשמליים והתחשמלות וכן הגנה מפני עומסי יתר, נחשולי מתח, וכדו'. כל אלה ועוד מאפשרים שימוש יעיל ובטוח למדי במערכת החשמל החיונית ומשמעותית כל כך בחיינו. אולם, אליה וקוץ בה, ריכוז הפעילות החשמלית המורכבת יוצרת שדות מגנטיים עוצמתיים המפיצים קרינה חזקה. קרינה זו חוצה את גבולות ארון החשמל. קרינה מארון החשמל מגיעה למרחק של כחצי מטר ולעיתים אף יותר מארון החשמל עצמו.

מה ניתן לעשות כדי למנוע סכנה?

לרוב, ארונות החשמל ממוקמים בכניסה לבית, בחצר או בחדר המדרגות והמטרה היא להקים אותם במקום המרוחק מחדרי השינה בבית, וזאת, בין היתר, על מנת להפחית את החשיפה לקרינה המופקת מהם. בפועל, האידיאל הזה לא תמיד מתקיים וישנם מקרים שבהם הקרינה, מסיבות שונות, חודרת אל תוך הבית ואל חדרי השינה. מצב כזה חושף את בני הבית לרמות קרינה שעלולות להיות מסוכנות. חשוב לדעת שבניגוד לאינטואיציה של רובנו, קירות רגילים אינם חוסמים קרינה חשמלית ויש צורך בבידוד ומיגון ייעודי למטרה זו. באמצעות בדיקת קרינה פשוטה שנעשית על ידי בודק, ניתן למפות את כמות הקרינה הנפלטת מארון החשמל ואת מידת החשיפה לקרינה זו בתוך חדרי הבית השונים. לאחר הבדיקה, במידת הצורך, ניתן ורצוי לנקוט בפעולות מניעה וצמצום החשיפה.

חברת דגש מדידות הנדסה וייעוץ בע״מ הינה בעלת הסטנדרט הגבוה ביותר בשוק הישראלי, בכל שלבי העבודה בתחום בדיקות הקרינה: הערכת סיכונים, ביצוע מדידות, ניתוח הממצאים והגשת דוחות הבדיקה. נשמח לעמוד לרשותכם.

תגובה אחת על ““כל מה שרציתם לדעת על קרינה מארון חשמל”

 1. טל

  תודה על המידע .
  לא נכתב האם מדובר בארונות חשמל ביתיים ? האם יש טווח בטוח ? 2 מטר ? 20 מטר ?
  האם גומחה מקטינה את הקרינה ?

  תודה רבה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *