קרינה מחדר טרנספורמציה

adminמידע שימושי0 תגובות

חדר שנאים (טרנסופרמציה) - מפיץ קרינה שעלולה לסכן

חדר טרנספורמציה הוא חדר שנאים שניתן למצוא במבני מגורים, במבני תעשייה ובבתי עסק שונים. תפקידו העיקרי של חדר זה הוא להתאים את המתח החשמלי למתח הנדרש ישירות לצרכן, כלומר להפוך אותו למתח נמוך יותר. יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון שהוא גם עלול לייצר נזקי קרינה, בעיקר לטווח הארוך. לא קיימות כיום תקנות כלשהן המחייבות את מקימי חדר הטרנספורמציה לעמוד בהן, אולם כן אפשר למצוא את המלצותיו של המשרד לאיכות הסביבה, שמטרתן מניעת נזקי הקרינה.

כיצד מונעים את הקרינה המזיקה?

בשנת 2005 פרסם המשרד לאיכות הסביבה את המלצותיו בכל הקשור לקרינה מחדר טרנספורמציה ולחשיפתו של הציבור אליה. מטרת ההמלצות הללו היא להפחית את מידת חשיפתו של הציבור הרחב לקרינה המגיעה מרשת החשמל, בין אם היא זמנית או קבועה, ובמיוחד להפחית את חשיפתם של ילדים אליה. המשרד לאיכות הסביבה ציין בהמלצותיו מהם הערכים האופטימליים לקרינה ומהם הערכים הגבוהים, הנחשבים ככאלה המסכנים את בריאות האנשים הנחשפים לקרינה.

מכיוון שחדרי טרנספורמציה נבנים, בין היתר, בקרבה לבתי מגורים, המשרד לאיכות הסביבה לוקח זאת בחשבון ואיננו מתייחס בהמלצותיו אל מיקומם של מתקני השנאים. אולם, הוא כן ממליץ לתכנן ולהפעיל אותם על פי עקרונות שנקבעו על ידי מומחים מטעמו, ולקחת בחשבון את רמות השדה המגנטי המתקבלות באותו החדר עוד לפני אכלוסם של אותם מבנים.

שיטות מיגון שונות

את הקרינה מחדר טרנספורמציה, כאשר זוהי קרינה גבוהה מהמומלץ, ניתן למנוע – ובתנאי שמתקיימים מספר תנאים. אחד מהם קשור למרחק בין מתקני החשמל עצמם לבין הבניינים. במקרה של קו מתח נמוך, יש לשמור על מרחק של 2 מטרים ממוליך הפאזה הקרוב. במקרה של קו מתח גבוה, מומלץ לשמור על מרחק של 3 מטרים. מקו מתח עליון כדאי לשמור על מרחק של 20 מטרים ומקו מתח על מומלץ לשמור על מרחק של 35 מטרים.

מעבר לכך, חשוב מאד להיעזר בפתרונות מיגון נכונים בחדרי השנאים כדי להפחית את הקרינה מחדרי הטרנספורמציה. את כל זאת ניתן לעשות בעזרת פתחי אוורור, בין היתר, בעזרת פס השוואת פוטנציאליים וגם באמצעות הארקות. את המיגון ואת בחינת מיקומם של קווי המתח חשוב לבצע בשלבי התכנון הראשוניים, אולם במצבים מסוימים אפשר למגן גם לאחר הבנייה, אם כי במקרה כזה הדבר עשוי להיות מורכב יותר. הקפדה על כל אלה מפחיתה את הסיכון שבקרינה ומאפשרת למתגוררים בסביבה הקרובה ליהנות מאיכות חיים גבוהה, ללא קרינה מזיקה.

חברת דגש, הינה מהמובילות בישראל בתחום בדיקות הקרינה ובמתן פתרונות אשר יסייעו לכם ביצירת המיגון המתאים ביותר. למידע נוסף, השאירו פרטים וניצור איתכם קשר בהקדם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *