כל מה שעליכם לדעת על קרינה מראוטר

adminמידע שימושי12 תגובות

ראוטר - מקור לקרינה בלתי מייננת

העידן הטכנולוגי והמתקדם שבו אנחנו חיים טומן בחובו נוחות ויעילות רבה, ידע עשיר שהוא זמין ונגיש ועוד שלל יתרונות. וכמובן, מאחר שאין בעולם דבר מושלם, לצד היתרונות המהוללים מתקיימים גם כמה חסרונות שעלינו להכיר ולקחת בחשבון. אחד המרכזיים בהם הוא החשיפה המתמדת שלנו לקרינה רבה בסביבה הביתית. מכשירי חשמל, מסכים, מחשבים, טלפונים ומכשירים ומתקנים נוספים פולטים קרינה בלתי מייננת באופן קבוע. התפיסה כיום מדברת על כך שמעל רמה מסוימת, קרינה בלתי מייננת עשויה להוות סכנה בריאותית. סכנה אשר הולכת והופכת לממשית יותר בחשיפה חוזרת וממושכת. הפעם נדון בקרינה מראוטר ביתי.

האם הראוטר שלכם חושף אתכם לקרינה?

אחד המכשירים הביתיים "המקרינים" הוא מכשיר הראוטר שמצוי כיום כמעט בכל בית בישראל. מכשיר הראוטר הביתי הוא מסוג המכשירים החשמליים שעבור רובנו פועלים בשיטת "שגר ושכח". לאחר החיבור הראשוני (וכל עוד לא נתקלנו בבעיות חיבור לאינטרנט המחייבות אחרת), רובנו נוהגים להשאיר את הראוטר פועל לאורך כל שעות היום, בכל ימות השבוע. דווקא מסיבה זו, חשוב לדעת שמכשיר הראוטר הוא מתקן אשר פולט קרינה. הקרינה הנפלטת מן המכשיר, בדומה לזו הנפלטת מטלפונים סלולריים או מיקרוגלים ותנורים היא קרינת ה- RF שהיא קרינת גלי רדיו.

האם קרינה מראוטר מסוכנת?

התשובה המדויקת ביותר לשאלה זו היא – תלוי. הראוטר פולט קרינה באופן קבוע. זאת ללא תלות בשאלה כמה מחשבים מחוברים אליו, אם בכלל, והאם מתקיימת תעבורה כלשהי ברשת הביתית. בגלישה רגילה בתנאים נורמאלים, הקרינה הנפלטת מן הראוטר אינה חזקה במיוחד. יחד עם זאת, שהות ממושכת בסביבת הראוטר, הורדת קבצים גדולים וכבדים, מיקום לא מיטבי של הראוטר ומשתנים נוספים, משפיעים בהחלט על מידת הקרינה הנפלטת מן הראוטר ועל השפעתה.

באילו אמצעי זהירות רצוי לנקוט?

כידוע, בשל מאפייניהם הייחודיים, ילדים רגישים במיוחד לחשיפה לקרינה. קוטר הגולגולת, עצמות הגולגולת הרכות ומאפיינים נוספים גורמים לכך שילדים קולטים כמות גדולה יותר של קרינה לתוך המוח, ובהתאם, מושפעים ממנה יותר. מטעמים אלה רצוי מאוד להרחיק את הראוטר מחדרי הילדים ומאזורים בבית בהם נוהגים הילדים לבלות שעות ארוכות. אמצעי זהירות נוסף הוא הימנעות מהצבת הראוטר בחדר הממ"ד. הבניה והאיטום הייחודיים לו גורמים להיווצרותו של חלל "כלוא" לקרינה והצבת הראוטר בתוכו יוצרת אפקט של קרינה מוגברת. כיבוי יזום בשעות הלילה וכן שימוש בחיבור לכבל לצורך הורדות כבדות יסייעו גם הם בהפחתה שוטפת של כמות הקרינה הנפלטת מהראוטר שלכם.

חברת דגש מתמחה במתן פתרונות כוללים המותאמים לכל בעיה ובעיה בתחום הקרינה הבלתי מייננת. נשמח לעמוד לרשותכם!

12 תגובות על “כל מה שעליכם לדעת על קרינה מראוטר”

 1. רוני בכור

  האם ראוטר שפועל על בסיס סיבים אופטיים שנכנס לאחרונה (פרטנר) יש פחות קרינה

  1. אריק ארבל

   שלום רוני

   אם הראוטר הוא אלחוטי (ולכן משדר בתדרי רדיו), תהיה קרינה בכל מקרה. מומלץ לשמור על מרחק בטיחות של כ-0.5 מ' מאזורים בהם שוהים ברציפות (מיטות, פינות ישיבה וכדומה).

 2. דני סטלמן

  שלום רב,
  האם קיימת דרך להפחית את הקרינה הנפלטת מראוטר? מעין "מגן קרינה" למשל?

  בברכה
  דני

  1. אריק ארבל

   שלום דני.

   ניתן להפחית את הקרינה, אבל מאחר והקרינה היא למעשה המידע אותו הראוטר מעביר, מיסוך של הקרינה פוגע בהעברת המידע. עוצמת השידור של ראוטרים ביתיים היא יחסית נמוכה, כך ששמירה על מרחק בטיחות של כ-0.5 מ' מאזורים בהם שוהים ברציפות (מיטות, פינות ישיבה וכדומה) היא לרוב מספקת.

 3. ארז

  אשמח באם תוכלו לומר לי, כמה מטר רצוי להיות במרחק מהראוטר, ואיזה גובה רצוי להתקין אותו.
  תודה מראש

  1. אריק ארבל

   שלום ארז

   תלוי בראוטר. ברוב המקרים, מרחק של כ-0.5 מ' הוא מספק.

 4. לינוי

  הי,
  אשמח לדעת אם הראוטר הראשי נמצא בקומה תחתונה והמחשב נמצא בקומה העליונה עם מתאם רשת יש סכנת קרינה או קרינה מוגברת.
  תודה מראש

 5. רחל

  שלום,
  אני עובדת שעות על המחשבב ויושבת על יד הראוטר אך האינטרנט עובד רק דרך כבל ואני מכבה את אפשרות הwifi גם בראוטר וגם במחשב. אהם עדיין יש קרינה? כשהאינטרנט הוא לא אלחוטי?
  תודה רבה!

 6. אוריאל

  קניתי ראוטר אסוס עם שלושה אנטנות ולצערי האפשרות היחידה היא למקם אותו בממד כמו הראוטר הקודם שהיה לי של בזק עם שתי אנטנות, אני קצת חושש מקרינה מכיוון שחדר השינה שלי הוא הממד, המרחק של הראוטר מהמיטה הוא כ1.5 מטרים, האם זה בסדר ?
  והראוטר החדש גורם לרעשי פיצוצים קטנים מהרמקולים של המחשב שלי (הרמקולים במרחק 40-50 סנטימטרים מהראוטר), האם זה בסדר ? הבנתי שצריך להחליף כבל RCA לכבל מוגן יותר.

 7. מרדכי

  שלום , תודה על המידע!
  מה הרמת הקרינ השאני נחשף אליה כאשר אני עם הלפטופ בממ"ד והראוטר בחדר אחר ? האם יש הבדל בהעלאה להורדה של קבצים?

 8. שרון

  שלום רב,
  המודם החדש של פרטנר tv מתחבר קווית לממיר ומשמש גם כראוטר לקבלת אינטרנט אלחוטי.
  בשל החשש שלי מהקרינה הנפלטת מהראוטר, נאמר לי בפרטנר כי ישנו כפתור המבטל האפשרות לראוטר ואז יש אינטרנט קווי בלבד.
  האם במצב זה הקרינה פוחתת?
  תודה

 9. Anton

  שלום ארגבתי ראוטר של 100 מגה של בזק ביום שארגבתי את הראוטר ואמא שלי בגאבים רוש חזקים אם אני מנתק את הראוטר מ החשמל הי תחזור רגילה מה לעשות ואזי דקם של ראוטר מומלץ לקנות ראוטר בלי קרינה ותודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *