קרינה ממתקנים פוטו-וולטאים: דברים שחייבים לדעת לפני ואחרי התקנה

adminמידע שימושי2 תגובות

מתקנים פוטו וולטאים

מערכת פוטו-וולטאית משמשת ליצור חשמל לצריכה עצמית ו/או העברת עודפים לרשת החשמל באמצעות טכנולוגיה המנצלת את אור השמש, במילים פשוטות-ניצול אור השמש והפיכתו לחשמל.
בשנים האחרונות גופים, מוסדות ואנשים פרטיים זיהו את הפוטנציאל ומערכות כאלו מותקנות כיום במגוון סוגים של אפשרויות, החל ממתקנים קרקעיים, מגגות של רפתות, גגות של בתים ועד ניצול של גגות מוסדות חינוך לצורך כך.

בהיבט קרינה בלתי מייננת ממתקן פוטו-וולטאי (קרינה ממערכת סולארית), ניתן לחלק את המערכת לשני חלקים עיקריים:

חלק ראשון : תחום ה- DC (זרם ישר) במתקן פוטו-וולטאים
תחום זה כולל לרוב את התאים עצמם, אשר קולטים את אנרגית השמש. התא כולל שתי שכבות דקות של מוליך למחצה, לרוב סיליקון. שכבה אחת טעונה חיובית ושכבה אחת טעונה שלילית. כאשר המוליכים למחצה מוארים נוצר שדה חשמלי הגורם לתנועת אלקטרונים ול"חורים" בין שתי השכבות, ונוצר זרם חשמלי ישר. ככל שהאור חזק יותר נוצר זרם גבוה יותר. זרם זה מועבר ע"י כבלים אל רכיב הנקרא ממיר. תפקידו של הממיר- כשמו כן הוא, להמיר את זרם ה- DC לזרם AC . אפשר להגיד שכל התחום של ה- DC לרוב אינו מהווה כלל בעייה בהיבט של קרינה, ואין כל מניעה לשהות לצד/מתחת לתאים אלו ואפילו במרחקים קרובים יחסית.

ממירי AC-DC
דוגמא להתקנת ממירים הפולטים קרינה בקיר משותף עם כיתת לימוד בבית ספר יסודי באזור המרכז. בכיתה נמדדו ערכים של כ- 7mG מהממירים. רמות הקרינה שנמדדו עולות על המלצות המשרד להגנת הסביבה!

חלק שני : תחום ה- AC (זרם חלופי) במתקן פוטו-וולטאי
חלק החל משלב הממיר ועד לחיבור לרשת החשמל – חח"י (חברת חשמל ישראל) . חלק זה כולל כאמור את הממיר מתח – אשר בענף האנרגיה הפוטו וולטאית, משמש לתיאור המכשירים אשר ממירים את הזרם הישר המופק ממודולי קליטת האנרגיה – לזרם חילופין המתאים לרשת החשמל הארצית. בהתקנת מערכת סולארית, יהיה צורך בממיר מסוג זה בכדי לחבר את המערכת אל רשת החשמל הארצית לטובת הזדכות על ייצור חשמל.
בתחום זה אנו נמצאים במצב בו זורם זרם חלופי וכתוצאה מכך ישנם שדות מגנטיים. האזורים הקריטיים בהיבט של בטיחות קרינה מתחיל כאמור משלב הממירים ועד לחיבור אל תשתיות חח"י (וממשיך..).

במערכות כאלו, ישנה חשיבות רבה מאוד למיקום התקנת הממירים שלצורך העניין ניתן להתייחס אליהם כאל התקנת לוח חשמל. מומלץ לחלוטין להימנע מהתקנת הממירים בקיר המשותף עם מבנה, קיר של כיתה או גן בקיר עם משרד, קירות חדרי שינה וכדומה.

המשרד להגנת הסביבה פרסם מאמר אשר נכתב ע"י הממונה על מתקני החשמל מר אלברטו ברנשטיין כאשר המאמר מתייחס למתקנים הקטנים.
בהתאם למאמר המרחק המינימלי הדרוש להתקנת הממירים החדשים המותקנים לרוב כיום (לסוג הממירים הישנים דרוש כ- 4 מ') הינו מעל 0.5 מ' לפחות ממקום בעל אופי של שהייה ברציפות.
יש לציין כי המשרד להגנת הסביבה רואה בעין יפה את הצבת המתקנים ליצור חשמל בטכנולוגיה פוטו-וולטאית על גגות מבנים קיימים.

יחד עם זאת חובת עיקרון הזהירות המונעת מתבקש מכולנו. לכן מלבד הקפדה על התקנת הממירים רחוק ככל האפשר ממקומות בשהייה ברציפות כמו : חדר שינה, כיתת לימוד, משרד וכו' ישנה חשיבות רבה לא פחות להעברת תוואי תשתיות ה- AC (מה שמתחבר מהממירים אל הלוח של חברת חשמל) רחוק ככל שניתן מאזורים שצויינו. גם תשתיות אלו מומלץ לא להעבירם מתחת לכיתה, משרד וכו'.

לכן אנו ממליצים ראשית על תכנון נכון ומיקום "אופטימלי" של התשתיות שצויינו.
בכל מקרה של ספק , בכל מצב בו אנו עלולים למצא עצמנו באחד מהמיקרים שצויינו, ובמיוחד במידה וישנם חדרים, כיתות, משרדים, קיר מבנה וכו' הנמצאים קרוב לאזור הממירים או בסמוך לתוואי העברת כבלי ה- AC – לבצע בדיקת קרינה ממערכות פוטו-וולטאיות.

חשיבות ביצוע בדיקת קרינה מקצועית ממערכת פוטו-וולטאית:
בדיקת הקרינה ממערכות מסוג אלו , אמורה להתבצע במהלך שעות היום, בימים בהם אין גשם/עננות/ערפל וכדומה. יש לבצע את הבדיקה בזמן שהשמש "מחממת".
חשוב שבדיקת הקרינה תתבצע ע"י גורם מוסמך ובעל ניסיון רב, מסיבה פשוטה שחוסר ניסיון באיבחון מקור הקרינה (לעיתים ישנו הכרח לדעת לנטרל מקורות אחרים שאינם קשורים למערכת) עלול לגרום למתן חוות דעת מוטעית, ובמצבים מוסיימים הוצאות מיותרות ע"י הלקוח שלא לצורך.

חברת ד.ג.ש מדידות, הנדסה וייעוץ בע"מ מלווה מאות פרויקטים קטנים/בינוניים וגדולים של מתקנים לייצור חשמל, החל משלב התכנון ועד לשלב הבדיקה המעשית בהיבט של הקרינה. כולל סיוע בקבלת היתרים מהמשרד להגנת הסביבה עבור מתקנים רלוונטיים ע"פ חוק הקרינה.

כחברה המובילה בתחומה בתום איכות הסביבה, חברת ד.ג.ש מדידות, הנדסה וייעוץ מקדמת בברכה כל אפשרות ורעיון של אנרגיה חלופית.

2 תגובות על “קרינה ממתקנים פוטו-וולטאים: דברים שחייבים לדעת לפני ואחרי התקנה”

  1. מאן אברהם

    שלום. ברצוני לדעת עם חיבורים של רשת פוטו -וולטאי ברכב מיסחרי (קארוון) יש גם סכנות של קרינה מהממירים שיכולים להשפיע על בריאות השועים ברכב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *