רמות קרינה מותרות

adminמידע שימושי0 תגובות

ניטור קרינה

המילה קרינה מעלה אצל רובינו קונוטציות שליליות. אנו מודעים לכך שהיא עלולה להיות מסוכנות עבורנו, נתקלים באזהרות שונות וקוראים כתבות על הנושא בכלי התקשרות. עם זאת, שאלות רבות נותרות ללא מענה. המידע שאנו נחשפים אליו מצליח להרתיע, אך לא תמיד מעביר את האינפורמציה הנדרשת. חשוב להיות מודעים לכך שהחוק מתייחס לנושא הקרינה ומגדיר רמות קרינה מותרות עבור סוגי קרינה שונים. קביעה זו אינה שרירותית, מטרתה להגן עלינו והיא מתחשבת במאפייני הקרינה ובנזקיה.

הגדרת הקרינה וסוגיה

אנטנות מיקרוגל

קרינה היא למעשה מעבר של אנרגיה. מדובר בגל, או בחלקיקים, הנעים ממקור מסוים ומתפשטים ממנו למרחב. דוגמאות לסוגי קרינה המוכרים לנו היטב הינן הקרינה הנפלטת מן השמש וקרינה המשתחררת ממכשיר המיקרוגל. נהוג לסווג את סוגי הקרינה לשני סוגים עיקריים: קרינה מייננת ובלתי מייננת. קרינה מייננת היא קרינה בעוצמה גבוהה הגורמת לאטומים לשחרר אלקטרונים. כלומר, בכוחה לגרום לשינויים בתאים ולכן היא בעלת השפעה על האדם גם בחשיפה רגעית. לעומתה, קיימת גם קרינה בלתי מייננת, אשר אינה משנה את התאים בגופנו באופן מידי, אך בתנאים מסוימים גם היא עלולה לגרום לנזקים.

נזקים בעקבות חשיפה לקרינה

מכיוון שקרינה מייננת מובילה לשינוי במבנה התאים, לא מפתיע כי חשיפה אליה עלולה לגרום לנזקים חריפים במיוחד, בהם מוטציות, מחלות והתפתחות של גידולים סרטניים. למרות שקרינה בלתי מייננת נחשבת למסוכנת פחות, יש לקחת בחשבון כי חשיפה ממושכת אליה עלולה לפגוע בבריאותנו. הדבר עלול להתבטא בנזקים לרקמות בעקבות חימומן וכן בחשד להימצאות בסיכון מוגבר ללקות בסוגים שונים של סרטן. לכן, אין להקל ראש גם בסוג קרינה זה וחשוב לבדוק את מידת החשיפה אליו.

רמות קרינה מותרות

הגוף האחראי לפיקוח על נושא הקרינה בארץ הוא המשרד להגנת הסביבה. המשרד קובע הגבלות המתייחסות לסוגי הקרינה השונים. באשר לקרינה מייננת, קיים איסור לעסוק במתקן ומכשירי קרינה ללא קבלת אישור מהמשרד להגנת הסביבה. עניין הקרינה הבלתי מייננת הוא סבוך יותר, כיוון שמקורות קרינה מסוג זה נמצאים סביבנו מידי יום. עם מקורות אלו נמנים אנטנות סלולריות, מתקני חשמל וכן מכשירים ביתיים, בהם מתקני WI-FI. גם במקרה זה ישנו צורך באישור להפעלה והקמה של מקור קרינה החל מתדר קבוע בחוק, כמו למשל אנטנות סלולריות. זאת, במטרה למנוע חשיפה של הציבור לרמות קרינה מסכנות. לעומת זאת, מרבית המכשור הביתי אינו זקוק להיתר מיוחד, אך מומלץ לוודא כי רמות הקרינה אליהן נחשפים אינן חורגות מהמלצות ארגון הבריאות העולמי.

בדיקת קרינה והתמודדות עמה

המשרד להגנת הסביבה אינו מגדיר רק את ההגבלות בנוגע לרמות הקרינה המותרות, אלא גם אחראי על מתן היתרים לבודקים. החוק קובע כי בודק קרינה חייב להיות בעל הכשרה מקצועית ולהחזיק בציוד מתאים בעל אישורים תקפים. בהקשר זה, כדאי לציין כי קיימות בדיקות וציוד שונה בהתאם לתדר הקרינה, כך שיש לוודא כי ההסמכה תואמת לתחום הרלוונטי. תהליך הבדיקה יאפשר לבודק לקבל נתונים באשר לרמת הקרינה באזור, אותם ניתן להשוות עם ההמלצות הקיימות. במידה שנמצאת חריגה, ניתן לפעול לצמצום החשיפה. התמודדות עם קרינה ניתן לבצע בדרכים שונות, בהן התרחקות מהמקור, שימוש באמצעי מיגון שונים וטיפול מורכב במוקד הקרינה. במקרים אלו, מומלץ להיעזר ביועץ בעל מומחיות בתחום הקרינה כדי לבחור בפתרון היעיל והבטוח ביותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *