• 22 באוקטובר 2017 בשעה 21:41 #32863
  תגובה
  עודד

  קראתי רבות על הסיכון שבקרינה שנפלטת מכבלים חשמליים של חימום תת רצפתי, ואני לא מצליח להגיע למסקנה חד משמעית. אני מעוניין לדעת לפני ההתקנה אם חוטי החשמל יפלטו קרינה מסוכנת. קראתי ש״טכנולוגיה דו גידית מאפשרת זרימה בכיוונים מנוגדים ומייצרת שדה מגנטי שקול ומאוזן״ כך שלמעשה הקרינה היא אפסית. ואולם, בשילוב wifi ומוצרי חשמל נוספים הקרינה עשויה לעלות.
  האם יש מקום שבו אפשר למצוא את התשובות לפני שנתקין מערכת שנצטער עליה?
  תודה,
  עודד

 • 23 באוקטובר 2017 בשעה 9:38 #32865
  תגובה
  אריק ארבל, מהנדס חשמל

  שלום עודד.

  חימום תת רצפתי המבוסס על חימום מוליכים (בניגוד לזה המבוסס על צנרת מים), פועל באמצעות הזרמת זרם חשמלי דרך מוליכים. בדרך זו האנרגיה החשמלית הופכת לחום המתפזר בחלל החדר.

  בעבר (לפני שהייתה מודעות לנושא הקרינה), עיקרון הפעולה היה פשוט – התקנת מוליך היוצא מספק כוח, עובר מתחת לכל רצפת החדר וחוזר לספק הכוח לצורך סגירת מעגל. כיום אנו יודעים שמערכת כזו מפזרת שדה מגנטי חזק שקצב דעיכתו איטי.

  נמצא לכך פתרון המבוסס על שינוי המבנה הגאומטרי של המוליכים – המוליך יוצא מספק הכוח ועובר מתחת לכל החדר אך במקום לסגור מעגל בספק, עושים מעין לולאה וחוזרים באותה דרך כאשר המוליכים בשני הכיוונים קרובים זה לזה. בכל מוליך זורם זרם בכיוון ההפוך והשדות המגנטיים הפוכים גם הם. עקב כך נוצר ביטול כמעט מלא של השדה המגנטי הכולל (השדה שנותר הוא בעל קצב דעיכה מהיר יחסית).

  כמובן שהצבת מכשיר חשמליים אחרים יוצרים גם הם שדה מגנטי (מאחר וכל מוליך חשמל נושא זרם פולט קרינה) ומערכות WIFI פולטות קרינה אלקטרומגנטית בתדרים גבוהים יותר כחלק מעיקרון הפעולה התקין שלהן (שידור אלחוטי). לכל אלו יש להתייחס בנפרד ללא קשר למערכות חימום תת רצפתי.

  בכל מקרה לא ניתן להעריך רמות קרינה ממכשירים ללא מידע נוסף או מדידה מעשית.

  בהצלחה.

מענה ל־קרינה מחימום תת רצפתי
פרטים: